3. Umění tolerance

20. listopadu 2013 v 18:00 | Wolf |  Umění tolerance
Hola,
další kapitolka. :)
Daily Scarlett | via Tumblr

"Pokud si tohohle nevážíš, tak jsi vážně idiot," povzdechl si Steve a díval se do obýváku, kde se právě čtrnáctiletý Alex usmíval na matku, zatímco jí podával malou krabičku zabalenou v balícím papíru s květinami a nepovedeně obmotanou červenou stružkou, což se pokusil zakrýt velkou mašlí. Natasha měla zářící oči, když krabičku otevírala.
"Všechno nejlepší, mami!"
"Vážím si jí," hodil hlavou ke své ženě a zamračil se na kluka, který jí objímal. Byl to už nějaký čas, co mezi sebou uzavřeli jakési příměří, při kterém na sebe nevrhali vražedné pohledy a nepokoušeli se toho druhého před Natashou shodit. I přes tuhle dohodu byl vždy na prvním místě Alex.
"To je smutné," podotkl tiše Steve. Natasha byla celá užaslá nad náušnicemi, které jí Alex koupil za peníze z brigády. Byl to vážně podivný chlapec na tuhle dobu.
"To je reálné," opravil ho Clint a přitáhl na sebe pozornost Natashy, když jí podal podlouhlou sametovou krabičku. "Všechno nejlepší, lásko."
"Děkuji," vydechla Natasha unešeně a políbila ho na rty. Zvedla sametové víčko. Očí se jí zaleskly stejně jako velký diamant vložený do stříbrného srdce. "Je to krásné. Jakoby jste se domluvili."
Clint hodil tázavý pohled po Alexovi, který tento pohled opětoval. Když jim ukázala obě krabičky, pochopili. V jednom byly malé náušnice se třpytivými kamínky připomínající diamanty vložené do stříbrného rámu ve tvaru srdce. Šperky k sobě ladily, jakoby byly koupené v sadě.
"To je úžasné, aspoň si je budeš moct vzít večer," usmál se Tony vesele. I když neměl rád tyhle oslavy, Natashinu si nemohl nechat utéct.
"Na večer?" vyhrkla překvapeně Natasha, ale to už jí Tony podával dvě vstupenky na divadelní operu.
"Vezmi s sebou Clinta a děcko vám pohlídám ve Stark Toweru," zazubil se Tony. Natasha otevřela ústa, kdy chtěla bránit svého syna, že už není děcko, ale pak se opět podívala na šperky. Ještě nikdy nebyla v divadle, aniž by neřešila vraždu nebo jí uprostřed nevyrušil Fury.
"Jasně, jeď, mami!" usmál se Alex vesele a dokázal zakrýt smutek z toho, že večer společně neshlédnou filmy, které jí dal společně s náušnicemi.
"Ty se nás chceš zbavit?" zasmála se pobaveně Natasha. Za jejími stál Clint, který se na Alexe nevesele zašklebil. Opětoval by jeho úšklebek, kdyby se na něho Natasha nedívala.
"Ne, ale bude to pro tebe skvělý zážitek," řekl Alex.
"Chce se ti jít?" zeptala se Clinta a ten přikývl.
"Když najdu něco společensky přijatelného," odpověděl klidně.
"A my dva s Alice shlédneme nějaký fajn filmy a objednáme čínu," řekl Tony Alexovi a ten se usmál.
"Tony! Čínské jídlo není zdravé," zamračila se Natasha.
"Jednou ho to nezabije," hodil pohled k Alexovi, který lehce zrudnul, "snad."

***

Dlouho uvažovala nad tím, co si obleče. Nakonec volila zelené krajkové šaty, které se hodily k vlasům a setu, který dostala od svých dvou kluků. Rty obtáhla sytě rudou rtěnkou a oči velmi zvýraznila černým linkami. Když se zhodnotila v zrcadle, zjistila, že se opravdu změnila. Místo vypracovaných svalů měla tenké svůdné údy. Její tvář zestárla, i když to nebylo příliš poznat a tak nějak si připadala menší.
Uvažovala, že by se vrátila do terénu. Fury by jí jistě přijal s otevřenou náručí, ale pořád tu byl Alex. Měla strach, že by ho tím ohrozila. Byl poměrně otloukánek. Už od první třídy s ním řešili šikanu a od páté třídy jí zřejmě začal zamlčovat. Pořád věděla, že se něco děje. Že ho něco trápí. Ale nechtěla vyzvídat, protože vždycky začal vrčet a kousat. Párkrát se zakousl do její minulosti. Chtěl vědět, proč ho přivedla sem a proč se chce vydávat za jeho matku. O necelou hodinu později přišel a s uslzenýma očima se jí omlouval. Byl prostě jiný. Citlivější. Nemohla ho teď opustit. Možná až si bude jistá, že si nebude ubližovat. Že neudělá nějakou hloupost v době její nepřítomnosti.
Povzdechla si a zavrtěla hlavou. Sice byl citlivý, ale byl i rozumný a sebevraždu bez výjimek odsuzoval. Otevřela dveře od koupelny a skoro se srazila s Clintem. Její muž na sobě měl obyčejný oblek s motýlkem. Vesele se usmála.
"Dneska je tvůj den," zašeptal a hodlal si přivlastnit její rty, rychle se odtáhla.
"Mám rtěnku, až po divadle," vysvětlila jeho nechápavému pohledu.
"To je dobře, že nám Stark rezervoval ten pokoj," zazubil se Clint.
"Noc bude tvoje," mrkla na něho a popadla ho za ruku.

Pod schodištěm už čekal Alex s Tonym, který ho měl odvézt. Když Alex viděl svou matku, pootevřel ústa údivem a pak se vesele usmál.
"Tak si to užijte," zazubil se Tony trochu úchylně a Natasha jenom protočila oči.
"Mám v plánu," zasmál se Clint. Alex se trochu zamračil, ale pak se na matku usmál.
"Buď hodný, Alexi," upozornila ho a pohladila ho po vlasech.
"Tvé přání je mi rozkazem," prohlásil s širokým úsměvem. Natasha si všimla těch unavených očí, ale nekomentovala to. Alex byl vždycky otloukánek, ale zároveň byl silný. Nic ho jen tak nepoložilo na kolena a dokázal se s tím poprat, i když to znamenalo pár modřin.
"Takže zítra ráno, ano?"
"Jasně," zasalutoval a ona se zasmála. Clint se taky usmál. Ale ne na Alexe. Na Natashu. Líbilo se mu, jak se usmívala. Jak byla uvolněná a nebála se projevovat emoce. Byla šťastná. A mohlo mu být jedno, jestli to bylo kvůli tomu prckovi nebo kvůli němu.
"Tak vyrazíme? Máme tam být za hodinu," pokýval hlavou Clint a Natasha přikývla.
"Nezlob," opakovala se. Hned na to šli do garáže a Tony s Alexem osaměli.
"Chceš se cestou stavit vyzvednout jídlo, nebo rovnou do Toweru, odkud si jídlo objednáme?" zeptal se Tony a Alex pokrčil rameny.
"Mě je to jedno," dodal k gestu a začal sbírat nádobí, které poté skládal do myčky. Tony ho mlčky sledoval. Když to měl hotové, pozhasínal a vzal si zabalenou tašku a pouzdro s notebookem.
"Jdeme?" zeptal se Tony a Alex přikývl. Zamkl za sebou. Tony mu mezitím otevřel dveře spolujezdce. Předměstí bylo tiché. Sousedka jako každý večer seděla na verandě s malým kokršpanělem a soused před ulici už pozhasínal v domě. Alex se rozhlédl a poté nasedl do auta. Ještě stačil postřehnout, jak se dívka jeho snů v domě naproti dívá z okna na auto, do kterého nasedl.

***

"Tak co by jsi si dal?" zeptal se Tony, zatímco přehraboval štos letáků s objednávkami jídla. Alex se neustále rozhlížel, protože tohle byl luxus, na který nebyl zvyklý. Jen obývák byl velký jako celý jejich dům a všechno tu bylo moderně vybavené. Velká skleněná okna táhnoucí se od podlahy až ke stropu nabízela výhled na noční New York. Bylo to fascinující.
"Já nevím, ať vybere Alice," odpověděl Alex s dalším pokrčením ramen a pozoroval panorama před sebou. Náhle se zarazil. "Kdo to vlastně je?"
Tony se zasmál a vzhlédl od letáků. "Moje dcera! Nepamatuješ si jí? Když ti bylo pět, tak jí byly dva a hráli jste si na piráty támhle na terase."
Alex si prohlédl terasu, která mu vůbec nebyla povědomá. Nemohl si vzpomenout, jak vlastně Alice vypadala. Ale nějaké hraní na piráty si matně pamatoval. "Aha."
"Za chvilku jí přiveze chůva. Byla v kině s kamarádkami," vysvětlil, když se Alex rozhlédl a pohled zabodl na poličku s fotkami. Prohlédl si je všechny. Byla tam stará černobílá fotografie jeho otce a vedle něho stál kapitán Amerika v plné polní. Na další byla jemně zrzovlasá žena na nemocničním lůžku a v náručí svírala malý uzlíček s děťátkem, vedle ní seděl Tony. Na tváři měl takový podivuhodný úsměv. Další fotografie tak nějak dokumentovaly život Alice. Její matka byla ovšem jen na dvou z jejích narozeninových oslav.
"Ahoj, tati!" ozvalo se veselé vypísknutí a Alex se otočil, aby se podíval na tmavě zrzovlasou jedenáctiletou Alice Starkovou. Holčička vypadala drobně, skoro jakoby jí bylo teprve osm. Ve tváři měla rozjařený úsměv, kterým obdarovala svého otce, aniž by si povšimla Alexe.
"Ahoj, sluníčko. Jakpak si se měla?" zeptal se Tony a objal svojí dcerku. Choval se jako táta a ne jako namyšlený milionář. Tvář mu zářila s úsměvem. Alex se zamyslel, jestli někdy viděl takhle Clinta. Jestli Clint byl někdy takhle nadšený z jeho přítomnosti. Ne, Clint ho nenáviděl a naštěstí to bylo vzájemné. Naštěstí přišel o veškeré iluze s otcovstvím a tak byl ušetřen bolesti z toho, že nemá svůj mužský vzor.
"Jé, Alex!" vypískla maličká Alice a Alex překvapeně zamrkal. Holčička seskočila z otcovi náruče. Vesele přiběhla k překvapenému klukovi.
"Ty si mě pamatuješ?" zeptal se překvapeně, ale to už ho Alice objímala.
"Jasně, že jo. Říkal jsi mi Alenko, kapitánko Alenko," zasmála se a odtáhla se. Byl překvapený. Byla kouzelná. Nikdy neměl přátelé, nikdy je nepotřeboval a proto zapomínal na ty, které si udělal, když byl menší. Snažil se vzpomenout na Alenku, ale z dětství si pamatoval jen Natashu a pošťuchování strýčka Stevea, kterému s oblibou visel na noze.
"To si nepamatuji," zavrtěl hlavou, ale Alence to bylo jedno.
"Nevadí, co si dáme k obědu?"
"K večeři," opravil jí pobaveně Tony. Holčiččiny tváře nabraly nachový nádech, ale hned na to se zase zasmála.
"To je jedno," zakřenila se a začala si prohlížet letáky.
"Tak já půjdu, pane Starku," ozvala se žena stojící u výtahu. Mohlo jí být necelých osmnáct. Alex si jí prohlížel možná až moc důkladně a nakonec jeho pohled ukotvil na jejím výstřihu modrých šatů. Ne, že by neměl možnost prohlížet si nahé ženy. Clint měl na půdě schovaných několik starých playboyů. A ne, že by na tohle myslel pokaždé, když viděl ženu. Ale tahle měla opravdu velký výstřih a byl přece jen dospívající muž.
"Samozřejmě, zavolám, až vás budu potřebovat," oznámil jí Tony, ani se na ní nepodíval a žena odešla.
"Objednáme pizzu?" zeptala se Alice a prohlížela si letáček v barvách italské vlajky. Tony se podíval na Alexe a ten mlčky přikývl.
"Tak dobře, které si dáte?"
"Sýrovou, hawai a slaninovou," nadiktovala si Alice.
"To všechno nesníš," pokáral jí Tony.
"To nevadí," zasmála se Alice. "Rozdělíme se."
"Dobře. A co ty, Alexi?" podal klukovi letáček a Alex ho rychle projel pohledem. Pizzu měli s mámou málokdy. A k tomu kupovala vždycky s klobásami nebo vegetariánskou.
"Já nevím," povzdechl si při pohledu na názvy a ingredience, které byly na pizzách.
"Tak vezmeme ještě jednu smetanovou a rozdělíme si to," navrhla Alice usměvavě. Alex by podotkl, že to na její věk bylo možná dost chytré řešení.
"Dobře," přikývl na její návrh a vrátil leták Tonymu, který objednával pizzu.
"Zatím vyberte film," řekl, ještě než zmizel v kuchyni. Alice rychle vyskočila zase na nohy.
"Chceš vidět Piráty z Karibiku nebo radši tu novou Alenku v Říši divů?" zeptala se Alexe a zamávala mu před obličejem dvěmi DVD.
"Vyber ty," řekl jí, i když ho nová Alenka lákala, čímž se rozhodně nechtěl chlubit.
"Ty jsi hrozný! Byla s tebou větší legrace," zamručela, když dávala jedno z DVD do přehrávače.
"Pardon," pípl a sklopil pohled na svoje ruce.
"Ty jsi hrozný žabař, víš to o sobě? Předtím si rozdával rozkazy kapitánovi a teď je to samý nevím, mě je to jedno, vyber ty! No tak, na dnešek jsem se hrozně těšila. A ty jsi jak nakopnutý štěně," zaprskala. Vypadala teď velmi dospěle, když měla ruce založené na hrudi a výraz matky kárající své dítě.
"Ale já…" ozval se, hned na to zmlkl. Tahle holka… holčička byla vážně podivná. "Trochu drzá?"
"To víš, jsem dcera Starka," ušklíbla se vesele.
"Pizza dorazí za půl hodiny," přišel Tony zpět a roztáhl se na gauči. Alice mu skočila na nohy, při čemž oběť trochu sprostěji zaklela. Alex se trochu nesměle posadil na kraj gauče a zaměřil svůj pohled na obrazovku. Alenka právě jela v kočáře. Druhá Alenka ležela na otci jako na matraci a on jí výskal vlasy. Vypadalo to tak idylicky. Alex tu byl host, který nikdy nezapadne. Už jen z toho důvodu, že zapadnout nechce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maya | 20. listopadu 2013 v 18:43 | Reagovat

Rekni mi jedno...proc je Scarlett tak kurva dokonala? ;(

2 Lady Storm | 20. listopadu 2013 v 19:52 | Reagovat

Tony Stark jako milující otec? K popukání!
"To víš, jsem dcera Starka."
To mě fakt dostalo. Ta malá má vážně všech pět pohromadě. Takovou dceru bych chtěla taky. I s jejím tatíčkem. :D

3 Veru | Web | 21. listopadu 2013 v 18:43 | Reagovat

Stark jako milující otec - to si ještě představit umím :) Ale Stark jako zodpovědný otec? To je jiná :D
Vážně mě zajímá, co se z Alexe vyklube :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama